Чому “Азов” не визнають терористами
14 Лист 2019

 

16 жовтня у себе на сторінці у Твіттері конгресмен від демократів Макс Роуз опублікував повідомлення з фото листа, який він та його колеги направили на ім'я голови Державного департаменту США Майкла Помпео. В листі підписанти питали у Помпео, чому Держдеп не включає в перелік іноземних терористичних організацій деякі організації, які сповідують ідеологію “переваги білих” або white supremacism. 

Макс Роуз, ветеран війни в Афганістані, який за своє поранення отримав нагороду. У віці 33 роки став одним з наймолодших конгресменів. Він переміг в штаті Нью Йорк. Макс нащадок єврейських мігрантів. Його дід був родом з Одеси та переїхав до США у віці 14 років. Він один з останніх демократів, який підтримав імпічмент Трампу. 

 

В листі автори зазначають, що атака в німецькому Галлі була черговим прикладом тероризму прихильників ідеології white supremacism. В Галлі 9 жовтня 27 річний місцевий прихильник расистських поглядів намагався влаштувати стрілянину в синагозі. Коли у нього це не вийшло, він вбив двох людей прямо на вулиці. Цей напад став ще одним проявом тероризму радикальних правих. 

На думку авторів листа, Дерджеп має виправити ситуацію, коли не можна засудити як терориста американця, який скоїв теракт від імені white supremacism групи.  Річ у тому, що наразі в США немає закону, який би дозволяв судити громадянина США за тероризм, якщо не доведено, що він має зв'язок з офіційно визнаною іноземною терористичною організацією. Це породжує певні парадокси. Наприклад, членів радикальних правих груп судять як правило за статтями про змову та заколот. Так американець Джеймс Алекс Філд наїхав на протестуючих в Шарлотсвілл в 2017 році, вбивши одного і поранивши ще 28 осіб. Його не визнали терористом. У тому ж році іммігрант з Узбекистану Сайфуллах Саїпов наїхав на автомобілі на перехожих в Нью-Йорку, задавив 8 осіб і поранивши ще 11. Його визнали терористом, тому, що він діяв від імені офіційно визнаною терористичної організації. 

Недосконалість законодавства грає на руку терористам. Бо останні можуть заради скорочення терміну спеціально промовчати про свою підтримку офіційних терористів (https://www.nytimes.com/2019/09/11/opinion/nypd-domestic-terrorism.html). Тому для того, щоб визнати громадянина США, який скоїв теракт на ґрунті расової ненависті терористом, треба довести його зв'язок з іноземною терористичною організацією. Але наразі в переліку таких в Держдепі немає жодної праворадикальної расистської організації. 

Автори листа зазначають, що існують міжнародні організації, які підходять за критеріями для визначення їх терористичними та внесення у спеціальний перелік іноземних терористичних організацій, який ведеться Держдепом. 

Серед запропонованих в листі організацій: 

National Action - неонацистська організація в Великобританії, яка була визнана терористичною у 2016 році та стала першою неонацистською терористичною організацією після ІІ-ї світової війни в Великобританії. Вона з'явилася у 2013 році як молодіжна група радикалів, “революційних націоналістів”, які поширювали листівки в кампусах, погрожували викладачам і політикам та проводили марші. Вже через два роки члени групи почали скоювати напади. Зараз організація заборонена, однак на її місці були створені нові. Наприклад, вже після заборони NA, влітку цього року двоє підлітків були заарештовані за планування терактів від імені організації Sonnenkrieg Division яку пов’язують з забороненою організацією. 

Результат пошуку зображень за запитом "National Action"

Nordic Resistance Movement інша організація, яку згадують в листі конгресмени. Ця організація була заснована у 1997 році у Швеції. Зараз організація має своє відділення у Швеції, Фінляндії та Норвегії, та присутня в Данії та Ісландії. У 2015 році організація була зареєстрована як політична партія. У 2016 році пов’язаний з організацію чоловік влаштував терористичний акт в місті Гетеборг. Тоді вибухнула замінована машина біля приміщення, де проходила зустріч лівих активістів. 

Результат пошуку зображень за запитом "Nordic Resistance Movement"

На виборах в Швеції за партію проголосувало понад 2000 людей. 

Самі члени Nordic Resistance Movement називають себе “революційними націонал-соціалістами” які прагнуть не до реформ, а до кардинальних змін і встановити щось нове та вдосконалене (https://nordicresistancemovement.org/who-are-the-nordic-resistance-movement/

Нарешті третьою організацією в листі було вказано “батальйон Азов”. 

Треба відразу зазначити, що тут автори припустилися кількох важливих помилок. 

В листі зазначено що “батальйон Азов” є “ультранаціоналістичною міліційною організацією” в Україні. По-перше “батальйон Азов” вже давно не є “батальйоном”. З вересня 2014 року наказом Міністра внутрішніх справ України батальйон «Азов» було реорганізовано та розширено до складу полку міліції особливого призначення «Азов» МВС. 

 Тим більше “Азов” не є “міліційною організацією”. Тут треба наголосити, що в США термін militia має дуже чітке визначення, яке не пов'язане зі звичною для нас “міліцією”. Згідно з Cambridge Academic Content Dictionary militia - це військові сили, які діють тільки певний час та члени якої не є солдатами на постійній основі (a military force that operates only some of the time and whose members are not soldiers in a permanent army). 

Натомість “Азов” з січня 2015 року включено до складу військової частини 3057 Східного ОТО НГУ (м. Маріуполь) як окремий загін спеціального призначення. Тобто сьогодні “Азов” не є ані батальйоном, ані “міліцією”. Це свідчить про погану обізнаність авторів листа в ситуації в України 

Ще одна дуже важлива помилка, якої припустилися автори листа полягає в тому, що в якості одного з аргументів на користь визнання “батальйону Азов” терористами наводиться те, що ніби-то в своєму маніфесті терорист, який влаштував теракт в Крайстчерчі в Новій Зеландії в березні цього року згадував про свої тренування в «Азові». Насправді в тексті Тарранта “The Great Replacement” “Азов” взагалі не згадується, а єдина згадка про Україну зроблена лише в тому контексті, що автор був там, як і в Польщі, Аргентині, Новій Зеландії, Ісландії.  

“You will find no reprieve, not in Iceland, not in Poland, not in New Zealand, not in Argentina, not in Ukraine, not anywhere in the world. I know, because I have been there” - “The Great Replacement” (сторінка 46).

Тобто ще одна груба помилка. 

Нарешті в інших джерелах, які згадують автори, а саме 

немає жодної згадки про участь “батальйону Азову” чи його членів в тероризмі. Жодного теракту. В аффідативі агента ФБР, який свідчив проти групи громадян США, що звинувачувалися в змові (розділ 371  Кодексу Сполучених Штатів) та підготовці заворушень (розділ 2101 Кодексу Сполучених Штатів) є кілька згадок про “батальон Азов”. 

Агент ФБР зазначає, що члени “Rise Above Movement” (“RAM”), правоекстремістської організації зі штаб-квартирою в Південній Каліфорнії в серпні 2018 року відвідували Україну де зустрічалися з лідером Міжнародного відділу партії Національний корпус Оленою Семенякою. Ця партія, за свідченнями агента, була заснована як відгалуження “батальйону Азов”. Далі агент робить припущення, що “батальйон Азов” бере участь в підготовці та радикалізації членів праворадикальних організацій в США. 

Based on my training and experience, I know that the Azov Battalion is a paramilitary unit of the Ukranian National Guard which is known for its association with neo-Nazi ideology and use of Nazi symbolism, and which is believed to have participated in training and radicalizing United States-based white supremacy organizations (Affidavit of  SCOTT J. BIERWIRTH, Special Agent with the Federal Bureau of Investigation (“FBI”) in Los Angeles, California)

Отже, спираючись на ці сумнівні припущення та не надавши жодних доказів, автори листа звертаються до керівника Державного департаменту щодо внесення “батальйону Азов” до переліку іноземних терористичних організацій що є необґрунтованим та м'яко кажучи дивним рішенням. 

Та все ж таки, чи може Державний департамент США визнати “Азов” терористами?  

Як потрапляють до переліку FTO?

 Визнати організацію терористичною для Держдепа не так то просто. У структурі департаменту є спеціальний орган - Бюро з контртероризму, яке і займається цим переліком організацій, і він несе відповідальність за визнання іноземної організації терористичною. 

Перш ніж визнавати організацію терористичною, Бюро має довести, що організація пов'язана з “терористичною діяльністю” або має намір та можливості займатися тероризмом. Відповідно до Foreign Relations Authorization Act (FRAA) тероризмом вважається “навмисне, політично мотивоване насильство, вчинене проти некомбатантів з боку окремих регіональних груп чи підпільних агентів” (https://fas.org/sgp/crs/terror/IF10613.pdf).

Під “терористичною діяльністю” законодавство США розуміє велику кількість видів різноманітних насильницьких дій, які можуть нести небезпеку громадянам США, їх економічним інтересам, союзникам тощо. При цьому враховується не тільки те, чи скоїла організація теракти, але і те, чи планує вона теракти, чи готує такі напади, і чи має вона намір та можливість для цього. 

Отже, щоб потрапити до переліку FTO організація має бути:

  • іноземною організацією

  • приймати участь або мати таку можливість і намір у тероризмі

  • загрожувати безпеці громадян США чи обороні, зовнішнім відносинам або економічним інтересам. 

Рішення про внесення до переліку терористичних організацій приймається в кілька етапів і на кожному з них можна апелювати. Наприклад, впродовж 30 днів після того, як організація була внесена в реєстр терористичних, вона може подати апеляцію в Апеляційний суд. Також вона може спробувати змінити це рішення з обґрунтуваннями через два роки після її внесення до переліку.

Чим загрожує 

Члени організації, яку визнано терористичною нев'їзні в США. Ба більше, ніхто в США не має права ніяким чином допомогти цій організації. Фінансові ресурси та транзакції організації блокуються. Станом на листопад 2019 року в переліку FTO 68 іноземних терористичних організацій (https://www.state.gov/foreign-terrorist-organizations/). Переважна більшість організацій - джихадисти. Серед членів списку є і Робітнича партія Курдистану, ліворадикальна організація, яка має вплив на Рожаву та курдські Загони народної самооборони, які були та залишаються союзниками США в боротьбі проти іншої організації в переліку терористичних - Ісламської держави.  Остання іноземна організація, яку додали в перелік - це Іранський Корпус захисників Ісламської революції - урядова мілітарна структура, яка є частиною збройних сил Ірану. 

Це дуже цікавий випадок, бо чи не вперше в історії до переліку терористичних організацій було внесено державну мілітарну структуру. Це може додати впевненості прихильникам ідеї внесення “Азову” в цей перелік, бо свідчить про те, що навіть урядові структури можуть стати терористичними організаціями. Однак. Якщо подивитися на обґрунтування свого рішення Держдепом, то в ньому наводяться факти участі членів КСІР в терористичних атаках, судові рішення в США щодо засудження КСІР за тероризм та інше.  Чого лише вартує твердження про те, що “іранський режим несе відповідальність за смерть щонайменше 603 американських службовців в Іраку з 2003 року. Це складає 17% усіх смертей американського персоналу в Іраку з 2003 по 2011 рік, і це на додаток до багатьох тисяч іракців, вбитих силами КСІР” (https://www.state.gov/designation-of-the-islamic-revolutionary-guard-corps/). 

Якщо у випадку з організацією, яка роками вела відкриту інформаційну та збройну боротьбу проти США та її громадян Держдепу знадобилися роки та купа фактів і рішень щодо причетності організації до тероризму, то у випадку з “Азовом” нічого такого немає. Ні заяв, ані погроз, ані терактів, нічого. Бо інакше ми б це побачили в листі Макса Роуза або доповіді такої аналітичної організації The Soufan Group, яка неодноразово публікувала матеріали щодо радикалізму в України. 

Не варто перейматися? 

Насправді ні, потрібно бити на сполох. Проблема “правого тероризму” в США зараз актуальна як ніколи. Чого варті лише цифри про те, що з 2009 по 2018 роки в США було зафіксовано 427 вбивств від рук екстремістів. З них 73% на совісті правих терористів, 23% - джихадистів і лише 3% - лівих терористів. (https://www.washingtonpost.com/politics/white-terrorism-is-an-international-menace-we-need-a-new-strategy-to-fight-it/2019/09/24/adb320b4-de4b-11e9-8fd3-d943b4ed57e0_story.html).

В Великобританії лише за рік кількість правих радикалів серед арештованих за підозрою в тероризмі зросла з 38% до 45%.  Зрозуміло що проблема правого тероризму для США і Великобританії сьогодні дуже гостра. 

Зайвим буде сказати про те, що наявність будь-якого зв'язку між правими екстремістами в США та в інших країнах світу, особливо в України, навколо якої останнім часом дуже багато історій, сприймається американцями дуже гостро. На жаль, в минулому вже були такі історії. Наприклад, стало відомо про те, що один з членів праворадикальної групи в США Atomwaffen Division, члени якої планували терористичні напади в США, мав зв'язки з українськими правими рухами. В 2017 році в Флориді Девон Артурс застрелив двох своїх друзів, серед яких був Андрій Онещук, американець українського походження. Всі троє як виявилося були членами цієї неонацистської групи та готували теракти в США. За два роки до загибелі хлопець планував їхати в України та приєднатися до «Азову» (https://www.rollingstone.com/politics/politics-news/all-american-nazis-628023). 

Такі історії тільки грають на руку тим, хто зацікавлений в дискредитації українського добровольчого руху та бійців «Азову». Треба зрозуміти, що в умовах загострення політичної боротьби в США, скандалів навколо України певні групи будуть намагатися спровокувати проблеми у відносинах між Україною та США, використовуючи тему “нацизму”, “фашизму” і “тероризму”. Особливо уважними та відповідальними повинні бути люди, які належать до добровольчого руху та “Азову”.